See glukosamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "glucosamine"
},
"expansion": "English glucosamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English glucosamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "glukosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "glukosamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "glukosamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "glukosamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"glucosamine"
],
"id": "en-glukosamiini-fi-noun-0fpkO9i6",
"links": [
[
"glucosamine",
"glucosamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡlukoˌsɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɡluko̞ˌs̠ɑ̝miːni]"
},
{
"rhymes": "-ɑmiːni"
}
],
"word": "glukosamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "glucosamine"
},
"expansion": "English glucosamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English glucosamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "glukosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "glukosamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "glukosamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "glukosamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "glukosamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "glukosamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "glukosamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑmiːni",
"Rhymes:Finnish/ɑmiːni/5 syllables"
],
"glosses": [
"glucosamine"
],
"links": [
[
"glucosamine",
"glucosamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡlukoˌsɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈɡluko̞ˌs̠ɑ̝miːni]"
},
{
"rhymes": "-ɑmiːni"
}
],
"word": "glukosamiini"
}
Download raw JSONL data for glukosamiini meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.